"Nie idźcie do pogan, lecz do tych, którzy poginęli z domu..." 26-29.09.2017

Posłanie Zakonu do głoszenia Ewangelii wszystkim, wszędzie i na wszelkie sposoby skierowane do fraterni żyjących w świecie przybiera przede wszystkim formę świadectwa, którego nie może zastąpić żaden inny sposób głoszenia. Pierwszym i najważniejszym polem ewangelizacji są bliźni postawieni na naszej drodze, a więc wspólnoty i rodziny, w których żyjemy. Porządek miłości (ordo amoris) zobowiązuje, aby najpierw troszczyć się o najbliższych. Z mocą przypomina tę zasadę Apostoł Narodów: „Jeśli ktoś nie troszczy się o swoich, zwłaszcza o domowników, wyparł się wiary i gorszy jest od niewierzącego” (1Tym5, 8). W 1992 r. kard J. Ratzinger tak opisywał sytuację współczesnego Kościoła: ”Pogaństwo zagościło wewnątrz Kościoła i to, co cechuje Kościół dzisiejszy, to nowe pogaństwo. Mamy do czynienia z pogaństwem w Kościele i [do czynienia] z Kościołem, w którego sercu żyje pogaństwo”.

To „nowe pogaństwo” gości w naszych rodzinach, w naszych wspólnotach zakonnych, bo jest obecne w nas samych. Trzeba zacząć od siebie, od swoich, bo „sukces Nowej Ewangelizacji zależy od tego, czy chrześcijanie odkryją na nowo wizję domowego Kościoła rodzinnego. Musimy postrzegać nasze domy jako miejsca, w których miłość Boża jest widzialna i osobista, gdzie jest prawdziwa i gdzie wiara jest przekazywana przyszłym pokoleniom. Musimy również widzieć nasze domy jako szczególne miejsca w naszej społeczności, jako znak, który w pośrodku sąsiedztwa i miejsca pracy wskazuje na miłość, do której Bóg nas powołuje.” [Scott Hahn, Nieście i przyjmujcie Dobrą Nowinę].

„Nikt z nas nie żyje dla siebie i nie umiera dla siebie…”, I nasze wspólnoty nie są i nie mogą żyć same dla siebie, ale mają otwierać się dla zagubionych i potrzebujących mocy z Wysoka. Jak to możliwe, by wspólnoty zakonne, fraternie i nasze rodziny wypełniały to zadanie? Reguła „świeckich dominikanów” podpowiada: „za przykładem św. Dominika, św. Katarzyny Sieneńskiej i tych naszych przodków, którzy swoim życiem uświetnili Zakon i Kościół, wzmocnieni braterską wspólnotą dają szczególne świadectwo swojej wiary, wsłuchują się w potrzeby ludzi swoich czasów i oddają się służbie prawdy.” 

Jak to robić w wśród „swoich”? Spróbujemy wspólnie szukać odpowiedzi. Zapraszamy do udziału tych, którzy czują się wezwani do podjęcia tego posłannictwa.

Co zabrać?!

Różaniec, własne Pismo Święte, notatnik, odpowiednie obuwie i ubiór na górskie spacery (koniecznie „wychodzone” buty, najlepiej za kostkę, ciepła odzież, kurtka przeciwdeszczowa, mały plecak, termos lub butelka na wodę, pojemnik na kanapki).

 

Przy zgłoszeniu prosimy o napisanie kilku zdań o sobie:

- imię i nazwisko

- miejsce zamieszkania

- rok urodzenia

- telefon kontaktowy

- czy należysz do jakiejś grupy/wspólnoty religijnej?

- w jaki sposób spotkałeś/aś się do tej pory z duchowością dominikańską?

 

Prowadzi Zespół Domu Rekolekcyjnego oraz Rada Świeckich Dominikanów

Zapisy drogą meilową.

 

*RAMOWY PLAN

 

Wtorek 26.09

Przyjazd od 16:00

19:00 Kolacja

20:00 Spotkanie organizacyjne

20:45 Eucharystia

 

Środa 27.09

7:40 Jutrznia z Godziną Czytań

8:15 śniadanie

9:00 konferencja z przerwą na kawę

11:00 Eucharystia

12:00 obiad

- czas wolny, spacer, medytacja, możliwość spowiedzi

17:00 konferencja popołudniowa

18:00 Nieszpory

18:20 kolacja

19:00 modlitwa przed Najświętszym Sakramentem

20:30 spotkania ze Słowem Bożym w grupach

 

Czwartek 28.09

7:40 Jutrznia z Godziną Czytań

8:10 śniadanie

9:00 konferencja z przerwą na kawę

11:00 Eucharystia

12:00 obiad

- wspólne wyjście w góry (dla chętnych)

- możliwość spowiedzi

18:00 Nieszpory

18:20 kolacja

19:00 modlitwa przed Najświętszym Sakramentem

20:30 spotkania ze Słowem Bożym w grupach

 

Piątek 29.09

7:40 Jutrznia z Godziną Czytań

8:10 śniadanie

9:00 Spotkanie podsumowujące

11:00 Eucharystia

12:00 Obiad

 

*Plan może ulegać zmianom